Všechno pro chlapy nad padesát – pro ty co už nikdo nechce.

Primary Navigation

Social Navigation

Vzpomínáte na sliby kandidátů na Jižním Městě před komunálními volbami 2018?

Politika

Slibem nezarmoutíš, avšak je dobré si sliby připomínat a srovnat si je s realitou. před minulými volbami v roce 2018 jsem se prošel po okolí a některé z nich nafotil. Takhle zpětně je to docela poučné:

Hnutí pro Prahu 11

HPP už dvakrát po sobě drtivě vyhrálo volby na Jižáku, ale mezi ostatními komunálními politiky nemá příliš spojenců. Se není co divit, když třeba zajišťují přenosy z jednání zastupitelstva a dělají podobné jiné nepěkné věci, které odhalují skutečné zájmy koalic, dlouhodobě spočívající především v nekonečném zahušťování zástavby.

ANO

Hnutí postavené v roce 2018 na starostovi Jíravovi a ex starostce za ODS Šorfové. To byl skutečně hvězdný pár – hlavně paní Šorfová, mimochodem dříve taky hlavní pokladní ODS, která ovšem prozřela a prosponzorovala se do ANO, aby se udržela na radnici.

Svobodní

Kde se tady vzali tyhle lidi, to jsem dodnes nepochopil.

Jižní Město – náš domov

Převtělené nejhorší časy Jihoměstského Palerma – opět s Mlejnským v hlavní roli. Na druhou stranu, koaliční potenciál Mlejnský – Šorfová obrovský.

Ostatní bizár

Asi by stálo zato připomenout i výsledky:

NázevHlasyPočet mandátů
Hnutí pro Prahu 1124,74 %13
Česká pirátská strana18,54 %9
ANO 201114,90 %7
TOP 09 a STAN11,77 %6
Občanská demokratická strana10,62 %5
Jižní Město – náš domov6,02 %3
Svob.a př.dem.-T.Okamura (SPD)5,04 %2
Zdroj: volby.cz

koaliční smlouvu pro Prahu 11 podepsali Piráti, hnutí ANO, ODS a klubu TOP 09 a STAN. Starostou je Jiří Dohnal z Pirátů. Nalezení dohody trvalo přes čtyři měsíce a Jižní Město bylo poslední městskou částí, kde po říjnových volbách nebyla zvolena nová rada. Koalice disponuje 27 hlasy, tedy potřebnou většinou v 45členném zastupitelstvu městské části.

Vyjednávání na Jižním Městě komplikovaly dlouhodobě napjaté vztahy mezi uskupeními. Po volbách usilovalo o spolupráci s Piráty Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), dohromady však neměli potřebnou nadpoloviční většinu a ke spolupráci nepřesvědčili další uskupení.

Většina stran odmítala vyjednávat s některým z dalších uskupení. HPP11 odmítalo spolupracovat s JMND, SPD a ODS. Podle HPP11 byli v té době tři zastupitelé ODS trestně stíháni. Piráti odmítali jednat s trestně stíhanými zastupiteli i se zastupiteli, kteří kumulují funkce. S HPP11 odmítaly spolupracovat ODS a volební koalice TOP 09 a STAN, která vylučovala spolupráci i s SPD. ANO uvádělo, že je ochotno vyjednávat se všemi, v polovině října však pozastavilo rozhovory s HPP11.

Zdroj: ČTK